Zwolennicy dobrego sprzętu muzycznego mają dziś ogromne możliwości. Przede wszystkim mogą praktycznie do woli przebierać w opcjach, ponieważ producenci ścigają się na innowacje. Jedną z konsekwencji takiego wyścigu jest ogromny asortyment praktycznie w każdej bez wyjątku kategorii wyposażenia audio. Chodzi między innymi o nagłośnienie. Głośników na rynku jest bardzo wiele. Różnią się od siebie znacząco wieloma parametrami, a także konstrukcją. Nie każdy wie, wedle jakich kryteriów powinien dobierać sobie nagłośnienie. Całkiem często wybór pada również na modele budżetowe, które są produkowane wedle pewnych utartych schematów bez wnikania w detale tego, jak będą rzeczywiście grać i jakiej klasy dźwięk z nich popłynie. Różnice pomiędzy głośnikami są zasadnicze i ceny bywają pewną wskazówką.

Jeżeli kupowany głośnik jest naprawdę tani, prawdopodobieństwo zadowolenia w sferze audio jest bardzo niskie. Jednakże nie oznacza to automatycznie, że z najdroższego głośnika w okolicy będziemy w pełni zadowoleni. Zależy to w dużym stopniu również od tego, czy pasuje on do naszych indywidualnych preferencji. Te bywają skrajnie odmienne i zawsze trzeba mieć to na uwadze. Potencjał jest bowiem spory, a ludzie mają bardzo różne oczekiwania związane z dźwiękiem. Obudowa głośników – istotne kryterium, o którym nie każdy pamięta Wysoka jakość głośników wynika z zastosowania do ich budowy odpowiednich podzespołów. Odpowiadają one za moc, pasmo przenoszenia, efektywność czy głębię brzmienia. Ekonomiczne rozwiązania z reguły nie są w stanie zaoferować nam tych walorów, na które liczymy jako konsumenci z wyrobionym gustem. Tworzywa są istotne.

Głośnik z płyty wiórowej będzie bez porównania lepszy niż wykonany z plastiku czy nawet płyty MDF. Jednakże typ obudowy również wpływa na to, jak głośnik będzie dla nas „pracował” i jakie będą efekty korzystania z niego. Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje obudów głośnikowych. Na jednym biegunie mamy warianty zamknięte, a na drugim wentylowane. Jedne i drugie mają swoją specyfikę, zwolenników, jak i przeciwników. Wentylowane modele obudów mogą posiadać wyloty z obu stron lub tylko z jednej. Do najbardziej popularnych rozwiązań w tym zakresie należą obudowy typu bass-reflex, które zyskały spore uznanie już w latach 90. ubiegłego wieku. Różnią się one od klasycznej obudowy zamkniętej typu compact tym, że udaje się w nich uzyskać niższe pasmo przenoszenia.

Taki głośnik lepiej radzi sobie też z niższymi częstotliwościami i redukuje zakłócenia nieliniowe.