Posiadanie subwoofera zdaniem niektórych entuzjastów kina domowego oraz słuchania muzyki na zaawansowanym systemie audio jest w zasadzie konieczne. Chodzi o dodatkowy głośnik, którego zadaniem jest obsługa linii basu, a więc sławetnych niskich tonów. W gruncie rzeczy są one emitowane także przez „normalne” głośniki, jednakże zwiększenie intensywności linii basowej zdaniem niektórych wpływa pozytywnie na to, co dociera do naszych uszu. Jak się okazuje, niekoniecznie musi tak być i nie brak tych, dla których subwoofer stanowi zbędny wydatek i dodatkowe miejsce zajmowane w pomieszczeniu. Czy to oznacza, że z głośnika niskotonowego można tak po prostu zrezygnować? Jak najbardziej tak i nie musi się z tym wiązać nić negatywnego. Niektóre z głośników klasycznych posiadają na tyle rozbudowaną linię basową, że dodatkowe urządzenie nie jest w tym momencie potrzebne. Oczywiście można nadal szukać odpowiedniej opcji, jednakże nie ma takiej konieczności. Musimy pamiętać, że odbiór dźwięku generowanego przez system audio może być zupełnie odmienny w zależności od różnych uwarunkowań. Ludzie mają swoje oczekiwania, poza tym każdy z nas słyszy trochę inaczej. Gdy komuś nadmiernie intensywne basy nie są do niczego potrzebne, nie ma sensu się przy nich na siłę upierać.

Grunt to czerpać radość z ulubionych utworów czy filmów odtwarzanych w ramach kina domowego. Solidne głośniki i subwoofer już nie jest nam potrzebny Głośniki z dobrym kanałem bass-reflex są w stanie doskonale wyeksponować niskie tony bez strat z punktu widzenia jakości brzmienia rozumianego w sposób globalny. Potencjał w tym obszarze jest bardzo duży i trzeba mieć to wszystko na uwadze. Dobierając w sensowny sposób kolumny, możemy wyeliminować konieczność inwestowania w subwoofer, bo zwyczajnie nie będzie on miał racji bytu. Oczywiście zawsze znajdą się osoby, które będą wolały inną opcję. Wtedy gama aktywnych oraz pasywnych głośników niskotonowych jest szeroka i uda się bez trudu znaleźć coś odpowiedniego. Bywa, że subwoofer jest elementem zestawów kina domowego czy standardowych systemów audio, które trafiają do sprzedaży. Klasa takich głośników jest bardzo różna i dla części użytkowników o wysokich wymaganiach taka opcja na pewno okaże się niewystarczająca. Jeśli faktycznie tak jest, lepiej poszukać oddzielnego subwoofera, który uzupełni posiadany zestaw. Ich ceny są bardzo odmienne.

Najbardziej audiofilskie konfiguracje zawierające w sobie najwyższej klasy podzespoły potrafią kosztować tyle, że wielu przeciętnych konsumentów kupiłoby za tę sumę kilka zestawów hi-fi czy kina domowego.