Elementy nagłośnienia mają ogromne znaczenie dla dobrego zestawu audio. Oczywiście amplituner i wszelkie inne składowe także są ważne. Wszak hi-fi stanowi z założenia sieć naczyń połączonych. Wszystko musi ze sobą dobrze współpracować i się uzupełniać. Wystarczy, że zabraknie jednego istotnego przewodu i cała misternie kreowana konfiguracja może obrócić się w niwecz. Stąd tak istotne jest zwracanie uwagi na wszelkie elementy, jakie mają się znaleźć w naszym kinie domowym czy zestawie muzycznym (w praktyce często systemy są uniwersalne i służą zarówno do oglądania filmów, jak też odsłuchu muzyki). Głośniki są w tym wszystkim bardzo istotnymi „graczami”. Naturalnie wybór głośników na rynku jest spory. Dobierając je możemy kierować się wieloma kryteriami, ale nie ze wszystkich zdaje sobie sprawę przeciętny konsument. Audiofile są w trochę innej sytuacji, ponieważ rozpoznali temat w detalach i raczej nic ich nie zaskoczy.

Dla większości konsumentów główne kryterium oceny głośnika to jego moc. Przyjmuje się, że im większa, tym lepiej. Posiadamy wtedy większe możliwości uzyskania. No właśnie, czego? Sporego natężenia decybeli w pomieszczeniu na pewno, ale czy to się realnie przekłada na jakość dźwięku? Nie. I właśnie z tego powodu trzeba przyglądać się głośnikom znajdującym się w sprzedaży ze znacznie większą dozą uwagi. Materiał ma znaczenie, czyli z czego powstaje dobry głośnik Głośniki, podobnie zresztą jak słuchawki, posiadają różne pasma przenoszenia. Wewnątrz zastosowano też różne typy membran. Warto zwrócić też uwagę na efektywność – powinna być możliwie najwyższa. Zdaniem praktyków parametr rzędu 90db-91db to już naprawdę dobry wynik. Kolejne kwestie to oczywiście same materiały, z których kolumny zostały wykonane.

Tak naprawdę mamy tu do czynienia z bardzo różnymi kwestiami i należy mieć je wszystkie na uwadze. Zastosowane tworzywa potrafią bowiem dość mocno zdeterminować cenę głośników, ale także jakość ich brzmienia. Obudowa głośnika odpowiada w dużej mierze za jego brzmienie. Sugeruje się, aby sięgać po modele z obudową wykonaną na przykład z płyty MDF czy płyty wiórowej. Ta druga jest postrzegana jako jedna z najlepszych opcji. Sprzyja to bowiem znakomitej jakości brzmienia, które zyskuje na pełni oraz soczystości. Rzecz jasna uda się też znaleźć zupełnie inne konstrukcje, w których wykorzystano na przykład. naturalny kamień. Tego rodzaju kolumny są bardzo kosztowne, a przy tym niepraktyczne z racji swojej sporej wagi. Jednakże dźwięk z nich płynący rzeczywiście może zachwycić.