Pomieszczenie, w którym słuchamy muzyki powinno spisywać się jak najlepiej – to jasna sprawa. Ale przecież praktycznie nikt nie buduje pomieszczeń w domach z myślą o tym, że ktoś będzie się w nich oddawał seansom kina domowego czy muzycznym sesjom z ulubionym wykonawcą w roli głównej. Potencjał w tym zakresie jest spory i istnieją techniczne możliwości przygotowania pomieszczenia w mieszkaniu czy domu, gdzie kryteria audio będą wzięte pod uwagę, jednak w praktyce takie działania stanowią dużą rzadkość. Jeśli tak jest, pojawia się pytanie co możemy zrobić, aby w danym pomieszczeniu dźwięk rozbrzmiewał w jak najwyższej jakości. Pewne rozwiązania istnieją i można z nich śmiało skorzystać. Dobór mocy głośników w stosunku do gabarytów pomieszczenia ma znaczenie. Jednakże nie jest to aż tak zasadnicze.

Znacznie ważniejsze jest to, gdzie głośniki staną. Dlatego można wskazać pięć kryteriów doboru, które w przypadku kolumn warto mieć na uwadze: stosunek mocy do wielkości wnętrza, układ samego wnętrza, stanowisko dla głośników, odległość pomiędzy nimi oraz typ nagłośnienia. W zależności od tego, czy korzystamy z układu 5.1 czy 7.1 nasze oczekiwania powinny być inne. Na pewno im pomieszczenie mniejsze, tym mniej złożony system audio powinniśmy zastosować i to dość naturalne. Dobre rady zawsze warto mieć na uwadze Spore pomieszczenie ma to do siebie, że udaje się w nim „zmieścić” więcej brzmień, które będą się rozchodzić bardziej równomiernie.

Czasami wzajemne nakładanie się fal występujących zbyt blisko siebie także negatywnie wpływa na odbiór odsłuchiwanych utworów czy ścieżek dźwiękowych filmów i seriali. Gdzieniegdzie można znaleźć wzory i schematy, które zdecydowanie pomagają w znalezieniu optymalnego rozwiązania pod kątem rozstawu kolumn głośnikowych oraz ich rekomendowanej dla konkretnych pomieszczeń mocy. Rzecz jasna nie ma gwarancji, że sprawdzą się one w każdym konkretnym przypadku. Może się okazać, że będzie nieco inaczej. Najlepiej opierać się na doświadczeniach tych użytkowników, którzy byli w podobnej sytuacji i co za tym idzie mogą podzielić się konkretnymi przemyśleniami oraz wnioskami. Na pewno znacznie łatwiej będzie wtedy podjąć decyzję o zakupie odpowiednich rozwiązań. Dobrych rad udzielą nam też z pewnością sprzedawcy zatrudnieni w sklepach ze sprzętem muzycznym.

Warto się do nich zwrócić o pomoc, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości związane z głośnikami, ich mocą i wielkością pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Dysponując wiedzą, konsument jest w stanie postawić na adekwatne do potrzeb rozwiązanie.