Wybór głośnika niskotonowego jest pewnym wyzwaniem, ale da się mu sprostać. Selekcja powinna uwzględniać aktualne potrzeby i dążyć do tego, aby uzyskać jak najlepsze efekty bez obawy o to, że pojawią się problemy z użytkowaniem subwoofera. Tych jest na rynku bardzo wiele i tak naprawdę każdy z nas jest w stanie znaleźć urządzenie pasujące do indywidualnych preferencji i oczekiwań. Trzeba tylko postarać się o to, aby mieć do dyspozycji sprzęt, który zachwyci swoją jakością. Brzmienie może być bardzo różne, co w oczywisty sposób zależy od parametrów głośnika.

Poza tym musimy mieć na uwadze to, że w sprzedaży są dwie podstawowe kategorie subwooferów. Na jednym biegunie mamy modele aktywne, a na drugim pasywne. Te pierwsze wyróżnia to, że mają wbudowany wzmacniacz, a więc po podłączeniu do naszego zestawu audio są gotowe do użycia. Z kolei modele pasywne tego wzmacniacza nie posiadają i należy go oddzielnie dokupić i podłączyć. Na ten moment zdecydowana większość konsumentów decyduje się na warianty aktywne, ponieważ są one dużo bardziej praktyczne.

Nie ma chociażby potrzeby inwestowania w dodatkowe urządzenie w postaci wzmacniacza. Aktywne modele zdecydowanie przeważają wśród konsumentów W przypadku aktywnego subwoofera mamy rozwiązanie, które zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Wzmacniacz to wszakże dodatkowy element, który gdzieś trzeba ustawić. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej nie dokładać sobie kolejnego przedmiotu. To ważne zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, w których nie ma nadmiaru miejsca.

A powiedzmy sobie jasno – raczej każdy dąży do tego, aby zagospodarować dostępną przestrzeń jak najlepiej i jeżeli da się zaoszczędzić kolejne centymetry, to płyną z tego tylko i wyłącznie realne korzyści. Dlatego im bardziej kompaktowy będzie nasz subwoofer, tym lepiej dla nas i naszego zestawu hi-fi. Zdecydowanie większą popularnością na rynku cieszą się w tym momencie aktywne modele subwooferów i tak naprawdę jest to tendencja globalna. Nie należy się jej w żadnym stopniu dziwić, ponieważ wynika ona z praktycznych przesłanek. Naturalnie są audiofile, którzy w pełni świadomie wybierają bardzo konkretne warianty subwooferów pasywnych, do których dobierają adekwatne wzmacniacze.

Jednakże stanowią oni mniejszość – rzecz jasna godną szacunku. Jeżeli czyimś celem jest uzyskanie jak najlepszych rezultatów w zakresie brzmienia dostosowanego do typowo indywidualnych potrzeb, warto pójść właśnie takim tropem.