Miłośnicy brzmienia płyt winylowych wcale nie stanowią małej grupy. Można nawet powiedzieć, że się ona systematycznie powiększa i to od dobrych kilku lat. Rośnie popularność gramofonów i da się spokojnie powiedzieć, że ten typ sprzętu muzycznego przeżywa w tym momencie swój renesans. Nawet topowe zestawy hi-fi coraz częściej mają w komplecie gramofony, rzecz jasna istnieje także możliwość ich odrębnego dokupienia. Modele budżetowe są oferowane nawet w dyskontach, co jasno pokazuje, że płyty winylowe na nowo weszły do mainstreamu i przestały być tylko i wyłącznie atrybutem profesjonalnych DJ-ów widywanych w klubach i na imprezach. Potencjał w tym zakresie jest spory i warto wziąć go pod uwagę.

Producenci oferują klientom odtwarzacze o różnych parametrach i rozmaitej jakości. To raczej jasne, że tani gramofon nie będzie miał audiofilskich walorów, więc dla grupy użytkowników o największych wymaganiach z pewnością nie będzie odpowiedni. Jednakże może się okazać, że sporemu grono w zupełności wystarczy. Takich konsumentów także trzeba uszanować i mogą oni czerpać z odsłuchiwanych nagrań wiele radości. Tak naprawdę wszystko jest tylko i wyłącznie kwestia indywidualnych oczekiwań względem sprzętu. Te siłą rzeczy są krańcowo odmienne i nie ma w tym nic dziwnego.

Wkładka ma znaczenie i to niemałe Gramofon składa się z wielu elementów, a jednym z najważniejszych jest wkładka gramofonowa. Jej kluczową częścią „roboczą” jest igła, która przesuwa się po płycie i odpowiada w dużym stopniu za to, w jaki sposób będzie odczytywany dźwięk. Na rynku znaleźć można bardzo wiele igieł, które różnią się od siebie parametrami. Po raz kolejny okazuje się zatem, że nawet bardzo drobny element, który zawsze wygląda podobnie może mieć bardzo odmienne cechy. Sam kształt igły wpływa na to, w jaki sposób będzie brzmieć zawartość płyty. Dostępne są modele z różnymi typami igieł – sferycznymi, eliptycznymi czy Shibata.

Dla laików to swego rodzaju „czarna magia”. Na rynku dostępne są dwa typy wkładek – MM (moving magnet) oraz MC (moving coil). Pierwsze są tańsze i między innymi temu zawdzięczają swoją bardzo dużą popularność. Oczywiście na tym nie kończą się parametry, które nabywca może brać pod uwagę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wkładek. Do najlepszych zaliczają się produkty firmy Audio-Technica, która jest jednym z globalnych liderów w aspekcie akcesoriów hi-fi.

Cztery silnie rekomendowane wkładki tego producenta to AT-95E, AT-OC9/III, AT91BL czy też AT33EV. Są wśród nich zarówno warianty MM i MC, więc konsumenci mogą dobrać rozwiązanie optymalnie do potrzeb.

http://www.tophifi.pl/